perfectlyimperfect
perfectlyimperfect perfectlyimperfect
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

Apples are on sale for 1.20 a pound. Logan bought 3/4 of a pound. How much money did he spend in all

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 15-11-2017
$1.20                    3($1.20)
-------- * (3/4 lb) = ------------ = $0.90   (cost of 3/4 lb of apples)
  1 lb                          4 lb
Answer Link
Ethaniel Ethaniel
  • 15-11-2017
1 pound of apples = 1.20

As a number problem, 3/4 of a pound of apples will cost (1.20 * 3/4).

1.20 * 3/4 = 0.90

Logan spent $0.90 all together.
Answer Link

Otras preguntas

Based on evidence of his personality in "Civil Disobedience," what effect would a longer jail stay most likely have had on Thoreau? It would have made him doubt
What is 0.008 as a fraction?
The entire business cycle normally takes ____ years
The purpose of evaluating the sources of your research material is to test?
What did the meiji government promote as one key to successful modernization and industrialization? strict taxes and trade agreements continued reliance on trad
Which igneous rock forms when magma inside the earth solidifies?
7h + f = 2h + g Solve for g
what is the cube root of 512
A roller skating team has 10 members. Each team member has 2 roller skates. Each roller skate has 4 wheels. What is the total number of skate wheels that the te
What primary risk are business owners taking when selling shares of their companies?