samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

What is x^2 + y^2 - 4x + 12y -20= 0 factored
___________ messaging enables two or more individuals to use the internet or an intranet to chat in real time by exchanging brief text-based messages.
Which of the following is a true statement about reading poetry out loud? A comma in a line of verse indicates that you come to a full stop. No punctuation in
During lost wax casting, the process of building up a ceramic shell is called ___________.
Food cook faster when placed in a pressure cooker. This is because the pressure on the surface of the water is (space) the atmospheric pressure, and the boiling
What dinosaurs were alive at the end of the cretaceous period?
The election of 1894 was noteworthy because ________.
What is the biological risk of using salt on icy roads in parts of the country that have a cold winter season?
Which of the following is not a cabinet level department? A. Department of Education B. Department of Agriculture C. Federal Bureau of Investigation D. Departme
The law of conservation of mass states that in a chemical reaction matter is not created or destroyed true or false