LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

How did Andrew Jackson's election illustrate the growth of democracy in the United States? A. Women's votes were a major reason that Jackson won. B. Jackson rep
why is 0.7 greater than 7%?
is 1/3 bigger than 5/6
How many grams are in 238 moles of arsenic
can you factor 30 X square minus 5X to the third
Annabelle picked 65 apples at a local orchard.40% of the apples were green apples.how many green apples did annabelle pick?
What contributions has Janet Jackson made to society?
order least to greatest 100% 1/100 0.001% 1/10 0.001 1.1 10 10,000/100
Thomas drew a rectangle with a area of 6 square centimeters what is the greatest possible perimeter
1. Describe one major difference in human behavior before and after the Agricultural Revolution, 10,000 years ago