darkdesbang12
darkdesbang12 darkdesbang12
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

1.10 apples for 3.50. How much is the cost for 70 apples

Respuesta :

MusicGamer101
MusicGamer101 MusicGamer101
  • 13-10-2020

Answer:

$0.31.

Step-by-step explanation:

If 1.10 apples cost $3.50, we should divide to find the rate per apple.

1.10/3.5  ≈ 0.31

0.31 is the aproximatley answer, since there is no clear answer (at least not from my work). 0.31*70=21.70

The cost of 70 apples are 0.31.

Answer Link

Otras preguntas

15. Annual sales for a surf shop are $130,000 and are increasing at a rate of 7% per year; 7 years find the Function and the Value after 7 years
what is the area of a circle with a radius of 8 ft ​
Name a pair of complementary angles.
WILL MARK BRAINLIST PLS HELP The letters for the word TENNESSEE are written on cards and then placed in a basket. What is the probability that on the first draw
Matt has 5 library books. He checked 1 book out every week without returning any books he has,y, after x weeks?
Click on the picture. Find the missing length Triangle in each pair are similar.
Guess the song: dreaming of you when I'm alone baby don't trip...
Sentence A: Interested in watching a football game? Or maybe you'd rather visit a museum and then have an amazing seafood dinner? You can find all of these choi
Last question What is isotopes
PLS ANSWER FAST WILL GIVE BRANLIEST !!! Merriment "pervades" our town during the holidays. To "pervade" means to 1. light up. 2. appear in some parts. 3. interr