cdizzle1942 cdizzle1942
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

You have $3.55 and would like to buy some coffee. If a pound costs $8, how many ounces can you buy?

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 18-09-2020

Answer:

7.1 ounces

Step-by-step explanation:

In order to find the answer, you have to consider that there are 16 ounces in a pound and with this information, you can use a rule of three to find the answer:

16 ounces→ $8

        x      ← $3.55

x=(3.55*16)/8=7.1 ounces

According to this, the answer is that if a pound cost $8, you can buy 7.1 ounces with $3.55.

Answer Link

Otras preguntas

Why did henry ford pay his workers so well?
Roosevelt formed the bull moose party for the following reasons
What regions or nations did alexander not conquer?
The long hydrocarbon molecules that make up olive oil only possess weak London dispersion forces between them, yet olive oil is a viscous liquid. How is this
investigations never involve hypotheses.
Frances drew ABC and DEF so that A D, AB = 4, DE = 8, AC = 6, and DF = 12. Are ABC and DEF similar? If so, identify the similarity postulate or theorem that ap
Which of the following could the author add to make this argument stronger? (5 points)
If an atom has 5 protons, 5 neutrons, and 3 electrons, what is the atom's charge? +2 -2 0 -3
Long term use of antibiotics may result in vitamin k deficiency because:
Which of the following functions best describes this graph? A. B. C. D.