bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy?

2-cup carton of pineapple juice for $1.04

Or

2-quart carton of pineapple juice for $6.24

Respuesta :

sakiea15
sakiea15 sakiea15
  • 04-06-2019

Answer: I would say to go with "2-cup carton of pineapple juice for $1.04"

Step-by-step explanation:

If you want more pineapple juice for a cheaper price go with 2-cup carton for $1.04 The reason I say this is because 2 quarts equal 8 cups, so if you multiply the 2 cups and price by 4 you get 8-cups= $4.16 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression (x-2y)^2where x=3and y=2
How does the u.s system of government ensure that officials are responsible to the people?
What is the Hindu belief in karma?
Can someone please help me? You will get 20 points!!! I will give Brainliest Answer, Five Stars, and a Thanks!! Explain how the Inca and Pizarro interacted wi
What is 9a^2 writen in verbal expression
What is the empirical formula for a molecule containing 46.8% Si and 53.2% O?
Which cultural syndrome involves anxiety about losing semen through nocturnal emissions, masturbation, and urination?
A 12 foot ladder is placed 4 feet away from a house as shown. What is the value of x, rounded to the nearest degree ?
In which type of culture is a quick response to problems valued?
In order to make up for a budget deficit, the government can do what?