lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Serika has hired Tom to build her a dollhouse. The dollhouse will be a scale model of her home, and the living room is 12 inches by 8 inches. The living room in
What got developed to have more men to participate in the war and how was it ran
What is another name for an indirect proof? Picture included
What are the basic purposes of policing in democratic societies how are they consistent?
Starch and ____ are common polysaccharide carbohydrates found in plants. A) glycogen B) cellulose C) sucrose D) fructose
a store received 500 containers of milk to be sold by Febuary 1. Each container the store sold $0.83 and sold for $1.67. The store signed a contract with the di
A surveyor measures the lengths of the sides of a triangular plot of land. What is the measure of the angle of the triangular plot at which the surveyor stands?
What new forms of entertainment dominated american society during the 1920's?
5. This question is based on the following passage. Both Seagulls and wild geese are large birds. They're also similar in that both kinds of birds can fly ove
Prove or disprove: for all integers a, b, c, if a|bc, then a|b or a|c.