trytosmile365 trytosmile365
  • 13-05-2023
  • Mathematics
contestada

Mandal purchased sugar of different quality at the rate of Rs. 80 per kg and Rs. 60 per kg. He mixed both in the ratio of 4:3 and sold at the rate of Rs. 72 per kg. Find his gain or loss percentage.​

Respuesta :

Otras preguntas

give an example of a unit rate used in a real-world situation
What is the best estimate for the product of 289 and 7?
What is 100,203 in expanded form
Declarative command interrogative or exclamatory?He has ten fingers and ten toes.
What is the right way to write fifty cents ? Is it $.50 or .50
a fast food restaurant sold 24 burgers with cheese If the ratio of burgers sold with cheese compared to without cheese was 3:2 how many burgers did they see tot
plz help.Four sisters bought a present for their father. they received a 10% discount on the original price of the gift. After the discount was taken, each sist
how how many 25s are in 300
I do roadwork site 20 cones are placed on 50 feet of road. at this rate, how many cones are placed along 35 feet of road?
a tank 4/5 full needs 75 liters to fill it up. how many liters does it hold when full? - help please :3 xx