tylerjsmith45 tylerjsmith45
  • 12-09-2022
  • Mathematics
contestada


A silversmith combined pure silver that cost $34.48 per ounce with 51 oz of a silver alloy that cost $25.35 per ounce. How many ounces of pure silver were used to make an alloy of silver costing
$28.87.per.ounce?

Respuesta :

Otras preguntas

What is the area of the triangle?
someone please help me
What types of records are best kept in safe deposit boxes? Credit card bills Budgets Cash flow statements Valuable records like marriage records or stock ce
The equation of a parabola is y=1/8x2−4x+41 . What is the equation of the directrix? y = 14 y = 11 ​y = 7​ ​y = 2​
In Texas, the governor and legislative committee A. Have no role in planning the budget B.Work alone to plan the budget C.Work with the president to plan the bu
What should be added to this image to best support the claim "Every section of the brain has a unique function”?
solve. 3w-4z=8 solve.2w+3z=-6 a)w=-3 b) w=0 c) w=4 d) w=-2 z=0 z=-2 z=1 z=0
Where was the climax in Jurassic Park THE NOVEL?
Write an equation in slope-intecept form for the line that passes through (8,-1) and is perpendicular to y=-4x-7
Eighteen is 40% of what number? A. 75 B. 45 C. 22 D. 18